Bella Italia Full Throttle – Roma Gezi Rehberi

Dun kaldığımız yerden devam … desem de tabi free styla; yoksa dün trenitalia’nın bünyemde bıraktığı sonsuz güven duygusunda kalmıştım bugün hava alanı transferinden devam etmeyi düşünüyorum.

İlk seyahatimizde hava alanı transferi için shuttle ayarlamıştık, italyanlar bir değil tam iki araçla hazır bulunarak bizi şaşırtmışlar idi > ne çok şaşırtıo bu italyanlar beni, görüldüğü üzere bende süper bi güven hissi yaratıyorlar 🙂

IMG_4049.JPG

Sonra o shuttle firmasının adını cismini kaybetmişim ben de erbab-ı trip trip advisor’dan shuttle firmaları araştırdım. Rome Shuttle limousine bu iş için ala imiş, isim de zaten fiyakada benlikleri alıp götürüyor. İki kişilik transfer gayet ciciş mercedes’lerle 50 eur, http://www.romeshuttlelimousine.com ‘dan iletişime geçiyorsunuz, uçuş bilgilerinizi, gideceğiniz otelinin adresini bir forma girerek onlar da transferi ayarlıyor, güvenlik için bile kredi kartı bilgilerini almadılardı, ücreti otele vardığınızda şoföre direk ödüyorsunuz. Bizi almaya gelen şoför de pek tatlı idi – direk Akdeniz sıcaklığı, yol boyunca sohbet ede ede gittik. Gayet like edilesi bi servis.

xxlr0649

Her iki seyahatimizde de Mercure Roma Piazza Bologna’da kaldık. Bu mahalle biraz daha iş bölgesi gibiymiş galiba, ama çok güzel, elinizin altında market, manav, pastane, her şey var, otel de pek rahat aslen, odalar ses geçirmiyor, yataklar rahat, duş başlıkları useful 🙂 tabi salon salomanje 90 derecede yıkanmış yünlü kazak ama bana OK. Kahvaltı dahil 100 eur gibi bir fiyata kaldık bu sene, geçen sefer de bu ayarda bi değer biçilmişti zati. Fakat bu gelişimizde artık Roma nüfusu mu artmış, trafikten bunalan Romalı kendini metroya mı vurmuş ulaşım tam bir gavur eziyetine döndü. İtalyan teyzeler master of göbek vuruşu diyim siz ama mutlaka bir yerlerden bulup darkwing dark göbek vuruşu videolarını inceleyin veya daha kolay roma metrosu olmuş bir metrobüs diyim ki henüz bu benlik kendisini hiç denemedi!

mjfa3985

Biz de ilk iki gün saflık etmedik değil tabi, Pazar günü sabah ayin yönünde ne binersin metroya di mi? Bu binişin elbet bir sebebi vardı. Geçen sefer göremediğimiz Villa Borghese’yi ziyaret. Bu müzeye girmek için biletleri önden internetten satın almak gerekiyor. Satın alma işlemi sırasında da ziyaret saati için randevu veriyorlar. O saatte gel yoksa bir bardak soğuk su diyoolar. Genelde randevular 2 saatlik dilimleri kapsayacak şekilde 9-11 / 11-13 filan gibi. Bu aralıkta gelip kendinizi içeri atmanız beklenio.

VFVH0377.jpg

Randevu aldım, pazar ayin metrosuna bindim, hatta doğru durakta bile indim oh diycekseniz daha çok erkeeen. Metro’dan çıkışta Villa Borghese’nin olduğu parka girip de doğru yolu bulmak kaderin insafına kalmış – mesela biz biraz zorlandık, yerlilere sorduk öyle böyle bi şekilde bulduk, yine de diim her yerli bilmiyo – bileni var bilmeyeni var. Siz derslerine önden sular seller gibi çalışan capon turistlerdensiniz size lafım yok, Akdenizin yayılmacı politikasını benimsemiş kana haiz ruh ikizimseniz yandex filan internet varsa – yoksa biraz erken gitme önce kaybolma sonra doğru yolu bulma için faideli.

İnternet demişken telekom italia’nın (TIM) bir haftalık turist paketleri varmış, 1 GB internet, konuşma filan 10 eur civarındaymış galiba – her daim internetim yanımda olsun diyenlere info, ben almadım ama alandan bilgi aldım 🙂

Biletler için Villa Borghese’nin sitesine girdiğiniz zaman bileti satın alacağınız siteye sizi yönlendiriyor. Şu anda o site ticket one http://www.tosc.it arada değişiyor mu bilmiyorum – demem o ki siz hep Villa Borghese’nin sitesinden yönlenin. Biletler 13 eur (sene 2015) bir de kişi başı servis ücreti var 2-3 eur gibi. Kredi kartından ödeme çekilince bir onay maili geliyor, o bilet değil. Türkün italyan müzesi ile imtihanı yeni başlıyor. Onu basıp müzenin kapısına dikiliyoruz, bizimle aynı zaman dilim kaderini paylaşan kültür merakiyesi turistlerle beraber sıralanıp bilet gişesinden biletimizi bastırıyoruz, sonra ordan çilekeş gönlümüzü vestiyer sırasına atıyoruz, çantalı geziş cıss, non enterdit, verboten, kamera da cıss ama cep telefonu diil. Resim çekmek sanki mimkin değil gibi intibaa ama flaşsız çekilen resim de resimden sayılmıyor.

Villa Borghese bütün bu level’lara rağmen gezilmeli mi? Ben gezmesem içimde kalırdı, ama benlik de bi sanat simsarı değil, bakıp güzel deyip resimledim bol bol, yani ilk defa Roma’ya gidilmişse, zaman kısıtlıysa next time cherie denilebilir.

img_4047

 

Sonra oradan kendimizi Villa Giulia’ya attık. Niye? Kader! Önünden geçiyorduk binayı beğendik. Elimizi kolumuzu sallaya sallaya girdik, içerik Etrüsk San’atıymış. Vakti zamanında bu san’at güneşi Roma’yı aydınlatmış, Roma imparatorluğu içinde erimişler ama erime gerçekleşirken imparatorluğa adını altın harflerle yazdırmışlar. Efenim bu Etrüsk’ler pek gelişmişmiş, Roma imparatorluğu da mitolojisindeki ilahlardan, hukukundan bayındırlığa her şeyini onlardan öğrenmişler onlar da Batı Anadolu’nun bağrındanmış. Tarih bilgisine haiz ulema zaten bilir, bilmeyen de zaten aman da ne de eksik kalmışım Etrüsk sanatı konusunda demez kanımca yani fazla uzatmamayım.

IMG_3020
Etrüsk sanatına alt yazılı katkı; Burçak Güngör

Biz yaklaşık 1,5 saat kaldık, 45 dk müze gezmesi 45 dk’da ev gezmesi gibi tabi foto çekme aman da italyanlar bu palazzo işini kıvırmışlar canım geyikleri çevirmece sonra açıktığının farkına varıp kendini ciddiyete davet edip yemek yeri arama misyonuna odaklanmaca. Tüm bunların günahı da 8 eur > yine bir next time inşallah noktası yani. Ben yine memnum kaldım da gezerken kafam güzel olduğu için ben bence burda benliğimi konu dışı bırakayım.

IMG_2998

Next Vatikan! c u

xoxo

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s